HR-2HR-2
czy kadrowa to zawsze kobieta

Dodane przez Olaf

Stereotypy to coś, co może zaszkodzić wielu osobom w karierze. Tak też jest w przypadku mężczyzn, którzy pracują w kadrach. Przyjęło się bowiem, że tak samo, jak księgowa, kadrowa jest kobietą. Oczywiście nie w każdej firmie tak to wygląda w praktyce, jednak ogłoszenia często sugerują, jakiej płci pracownika oczekuje pracodawca. Czy to znaczy, że panie lepiej sprawdzają się w kadrach?

 

Pierwszym powodem popularności kobiet w dziale kadr może być docenianie przez pracodawców osób z wykształceniem psychologicznym. Statystyki pokazują, że to właśnie panie chętniej wybierają takie studia. Stereotyp mówi ponadto, że to panowie lepiej sprawdzają się w zawodach analitycznych, zaś kobiety są lepsze w kwestii kompetencji miękkich, które są wręcz niezbędne w przeprowadzaniu procesów rekrutacyjnych, które nadzoruje kadrowa. Żaden pracodawca nie powinien się jednak kierować takimi założeniami. Zawsze trzeba brać pod uwagę indywidualne doświadczenia pracownika.

 

Kolejny powód, dla którego kadrowa postrzegana jest jako kobieta, to fakt, że panie chętniej wybierają właśnie zawody, które bazują na naukach społecznych lub humanistycznych, podczas kiedy więcej panów spotkamy na stanowiskach inżynierskich lub innych wymagających analitycznego myślenia. Być może właśnie kobiety lepiej odnajdują się w pracy z ludźmi, która wymaga odpowiedniej komunikacji, empatii oraz wrażliwości.

Olaf
O autorze Olaf
1 Komentarz
  • Hrabi
    7:52 PM - 21 maja, 2018

    jakoś ciężko mi sobie wyobrazić pana kadrowego 🙂

Zostaw komentarz

czy kadrowa to zawsze kobieta
Czy kadrowa to zawsze kobieta?