HR-2HR-2
kadrowa
  • 0

Dodane przez Olaf

Czym się zajmuje dział kadr?

Prawie każdy zakład pracy posiada dział kadr, którego zadaniem jest kompleksowa opieka nad zatrudnionymi pracownikami. Należy do niej sporządzanie list płac, dokonywanie rozliczeń podatkowych każdego pracownika, a także sporządzanie umów z nowo pozyskanymi pracownikami.
Dział kadr często powiązany jest z działem płac, a także z polityką socjalną firmy. Działem tym kieruje zazwyczaj specjalista do spraw kadr, określany krótko mianem kadrowy.

Obowiązki pracownika działu kadr

Stanowisko kadrowej wymaga zwykle szczególnego doświadczenia w pracy biurowej. Zakres obowiązków takiego pracownika jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi: obsługę akt osobowych każdego zatrudnionego, prowadzenie dokumentacji w zakresie zagadnień z prawa pracy, rozliczanie podatku dla każdego z pracowników, prowadzenie ewidencji dotyczącej urlopów pracowniczych płatnych, niepłatnych, okolicznościowych czy na żądanie, ewidencję zwolnień lekarskich, delegacji i tym podobnych.

Kadrowa powinna mieć wyższe wykształcenie administracyjne, ekonomiczne lub być po marketingu i zarządzaniu. Nie jest to wymóg konieczny. To indywidualna sprawa zakładu pracy, zatrudniającego na stanowisku kadrowego. Najważniejsze bowiem jest doświadczenie nabyte w poprzedniej pracy na podobnym stanowisku. Równie ważną sprawą jest dobra znajomość zagadnień z prawa pracy, przepisów BHP oraz ubezpieczeń społecznych, natomiast bardzo pomocne są szczególne cechy charakteru, takie jak: systematyczność, dokładność i skrupulatność.

Kadrowa to zawód biurowy, dlatego tego typu stanowisko znajdziemy w każdej firmie mającej własne zaplecze pracowników umysłowych. Można więc szukać pracy na przykład w bankach, urzędach miejskich i wojewódzkich, szkolnictwie, przedsiębiorstwach produkcyjnych i wielu innych firmach.

Olaf
O autorze Olaf
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

kadrowa
Kadrowa – czy to zawód dla mnie?